YAĞMURU PAKETLEMEK- SEL BASKINLARINA ÖNLEM

17 Ağustos 2019

En son İstanbul yağmur nedeni ile su-sel baskını ile uğraştı.

Ankara’da bir ay kadar önce nasibini almıştı, üç can kaybı vererek o günlerde daha ağır bir felaketi Karadeniz’de bir ilimiz yaşamış sel felaketinden sonra derelerin düzeltilmesi işini yapan belediye görevlileri iş makineleri ile çalışırken sel felaketine yakanmış ondan fazla görevli sel felaketinde kaybedilmiş olmasına rağmen ne olay ne kaybettiklerimiz basında yer almamıştı.

Küresel ısınma ve iklim değişikliklerine bağlı olarak üç sene beş sene önce sel felaketi olmayabilecek bir çok alanda sel felaketi yaşanma riski artmış ve ilerleyen dönemlerde daha çok artacaktır.

Şehirlerimiz, kirli veya yağmur suyunu boşaltan kanallar veya yapılaşmamız yağmur sularının güvenli bir şekilde geçmiş yıllarda boşalmasına yeterli olsa da yeni dönemde yetersiz hale gelecektir. Şehirlerimizde nerede ise yağmuru emebilecek toprak alanlar kalmamış, her alan çatı, beton, asfalt ile kaplanmıştır. Sular hızlı bir şekilde birikip anında felakete neden olmaktadır.

Daha bir kaç yıl önce yağmur nedeni ile sel baskınında yerel yönetimleri meydana gelen zararlardan sorumlu tutmak hizmet kusurundan söz etmek mümkünken, artık yeterli bir alt yapıya sahip şehirlerde dahi felaket oluşma ihtimalinin artması karşısında idarelerin sorumluluğundan söz etmek zorlaşacaktır.

Peki bilinen  sularının şehirden uzaklaşmasını sağlayan sistemler dışında geçici de olsa alınabilecek önlemler yok mudur.

Felaket alanlarının felaket öncesi boşaltılması can ve kısmen mal kayıplarına engel olacaktır.

Ancak muhtemel felaket alanlarından başlanılmak üzere yağmur sularının geçici depolanması için önlem alınabilir.

Yağmur suları basit sistemlerle arsa gibi alanlarda, binaların sığınaklarında, sokak aralarında geçici olarak toplanabilir. Suyu geçici depolayacak ucuz veya pahalı yöntemler bulunabilir. Amaç suyu yağmurun yağma hızı azalana kadar depolamak olmalıdır. Bu amaçla basit bir deyişle bidondan, kovadan, leğenden faydalanalım demiyorum. Ama su basıncına dayanıklı balon, plastik depo benzeri malzemelerin apartman çatılarından gelen boruların yere yakın noktalarında boru -depolama malzemesi malzemesi bağlantısı yapılabilir. Bu yöntemle binaların çatılarında, balkonlarında toplanan her suyun geçici toplanması mümkündür. Saatte m2’ye 100-150 litre yağışın felakete neden olmaması mümkün değildir. Eskiler gök yarıldı derdi, göğün yarılmasının önüne geçmekte zorlanabilir. Ancak yerin su tutmasını birikmesi bakımından etkisini azaltabiliriz. İstenirse aynı biriken sular şehrin sulanması içinde kullanılabilir. Eskilerin sarnıcı vardı önerimiz yağmur paketlerin hazırlanması, suyun geçici biriktirilmesidir. Kullanılacak yöntemle suyun akış veya birikme hızı yarıya üçte bire indirilebilir.

Uygun malzeme ve uygulama fikirlerinin geliştirilmesi  teknik adamların, şehir plancılarının, belediyelerin, ilgili bakanlıkların işidir.

Kazasız belasız düzenli imarı olan ve insanca yaşayabileceğimiz, yeşili bol, suyu bol, insanı mutlu  şehirler için yapılabilecek bir çok önlem ve yol varmış gibi görünüyor. Önlem alınan şehirlerde başkan varmış yokmuş, suyun içindeki deniz suyumu sel suyumu ayırmadan bende suyun içindeydim tartışma ve savunmalarına gerekte kalmayacaktır.

Yağmur paketi fikri boş gelebilir. Ancak en küçük bir zararı önleyebilecek her önlem ve fikir değerlidir. 17 Ağustos münasebetiyle depremde kaybettiğimiz binlerce can kaybının tarlalara bina yapılmasa, deniz kumu ile inşaat yapılmasa, birazcık daha sağlam yapılar yapılsa minimuma inmesi mümkün olabilecektir. Büyük şehirlerde yeni yapılaşmalar depreme daha dayanıklı alanlar oluştursa da hala sel felaketlerini önlemeye yeten sistemlerimiz daha geriden gelmektedir.

FELAKETİ ÖNLEMEK İÇİN  HİÇ DEĞİLSE SU KOVALARI, LEĞENLER SOKAĞA ,TENCERELER BALKONA

Felaket geçince ister  boşaltın ister çiçeğinizi bahçenizi sulayın ister arabanızı yıkayın isterseniz suyu kabınızın olduğu yere dökün.

Sağlıklı ve mutlu kalın.